Лікування дизентерії в сучасних умовах

Дизентерія — одна з головних проблем на сучасних фермах. Не одне господарство через неї змушено було проводити повну або часткову депопуляцію поголів’я свиней. Чим же так небезпечна дизентерія? Насамперед вона призводить до значних економічних втрат:

  • висока загибель свиней на відгодівлі (навіть до 50%)
  • зменшення приростів
  • колосальні витрати на контроль захворювання, які з кожним роком збільшуються.

Вперше дизентерію виявили в 20 – х роках минулого століття. Проте спірохетальну етіологію довели тільки в 70 – роках минулого століття. Спершу збудник називали Treponema hyodysenteriae, пізніше – Treponema innocens . Згодом перевели до роду Serpula, а далі до роду Serpulina . На сьогоднішній день збудник відносять до роду Brachyspira разом із п’ятьма іншими видами. Brachyspira hyodysenteriae – довжина 6–8,5 мкм, 0,32–0,38 мкм шириною і має 7-14 периплазматичних джгутиків. Brachyspira hyodysenteriae має багато генів, які задіяні в процес руху та гемотоксису. Ця життєва функція дозволяє B. hyodysenteriae асоціювати з слизовою кишечника, утворюючи проліферацію. А гени, які є в джгутиках, знижують моторику та сприяють колонізації збудника.

Зараження свиней відбувається аліментарним методом, тобто через інфіковані фекалії. Що цікаво, Brachyspira hyodysenteriae була виявлена в мишей, щурів, собак та деяких видів птахів. У свинячих фекаліях Brachyspira hyodysenteriae здатна виживати протягом більш ніж 110 днів, а миші можуть виділяти її аж до 180 днів. Збудник є досить варіабельний. Інкубаційний період в залежності від різних обставин може тривати навіть до 70 днів. Також Brachyspira hyodysenteriae відносно стійка до дії дезрозчинів.

Отже, для появи клінічних ознак дизентерії потрібні 2 чинники: спірохетальна проліферація кишечника з колонізаціэю слизової оболонки та необхідна кількість самого збудника. Це дає можливість проникати і рухатися через в’язкий слиз вниз по хемотаксичному градієнту в крипти, уникнути потенційної токсичності кисню на поверхні слизової оболонки товстого кишечника. Щодо кількості збудника, то потрібно приблизно 1млн клітин на 1 см² слизу (від цього і залежить тривалість інкубаційного періоду, навіть до 3 – міс). За 1-21 дні до діареї у фекаліях появляються спірохети одночасно із зміщенням бактеріального фону із грам негативного в бік грам позитивного. Діарея виникає внаслідок порушення адсорбції (malabsorption) у товстому кишечнику , що призводить до порушення активних механізмів епітеліального транспортування іонів натрію і хлоридів з просвіту кишечника в кров, а не від активності ентеротоксинів та / або простагландинів, що виділяються із запаленої слизової оболонки.

Найчастіше дизентерія реєструється у свиней на відгодівлі (гроверний та фінішний період). Досить рідко можна зустріти в період дорощування. Температура тіла може підніматись до 40–40.5°C. Враховуючи той факт, що дизентерія дуже часто «мандрує» із найкращою «подружкою» Lawsonia intracellularis, в калі появляється слиз із домішками свіжої крові. В подальшому характер крові змінюється на колір «розтопленого шоколаду». Дуже часто свині стають апатичні. Більшість свиней відновлюються після декількох тижнів, але прирости зупиняються. Затяжна діарея веде до зневоднення організму та виснаження. При гострій формі перебігу досить часто (враховуючи той факт, що Brachyspira hyodysenteriae виділяє токсини) реєструється збільшення загибелі свиней.

Характерні патогенні зміни:

Як же контролювати дизентерію? Як відомо, з доступних в Україні препаратів, найефективнішим є метронідазол. Але при неправильній схемі застосування, досить часто він стає не ефективним або його потрібно згодовувати нон-стоп. Також, досить часто застосовують комбінацію тіамуліну та препарати тетрациклінового ряду. Але антибіотики мають каренцію тому їх застосування не можливе в останні тижні відгодівлі. І що тут вдіяти. Одні господарства нехтують цим і застосовують антибіотики до останку, а інші змушені перетримувати або швидше здавати свиней.

Нещодавно в Україні було зареєстровано новий препарат у боротьбі з Brachyspira hyodysenteriae – “Інтесті – Вітал” http://vetagro.com.ua/products/intesti-vital/(розробка голандської фірми «Кантерс»). Препарат на основі буферизованих хелатів міді та цинку, також містить ехінацею та екстракт женьшеню. Що дуже важливо, препарат не містить антибіотиків, тому його можна застосовувати в будь- який період відгодівлі.

Яким чином діють буферизовані хелати? Буферизація дає можливість хелатам проходити шлунок та тонкий кишечник у майже незміненому вигляді до товстого кишечника і проявляти там свою активність. А хелати, в свою чергу, роблять препарат більш доступнішим для організму. Ехінацея та женьшень сприяють відновленню слизової кишечника.

Щодо ефективності – вже є перші результати застосування «Інтесті – Вітал». Діарея зупиняється вже на 3-4 день після застосування препарату.

ПрепаратК-ть голівЗагинуло гол/%
Вартість лікування (грн.)
Метронідазол98027/2,7513000
Інтесті - Вітал9807/0,078000

Як видно, різниця по загибелі становить майже 2%. А при теперішній ціні на свинину втрати становлять більше 50 000 грн тільки на одній групі свиней.

Крім високих показників ефективності, видно, що лікування Інтесті – Вітал є значно дешевшим у порівнянні із метронідазолом.

Інтесті – Вітал можна застосовувати навіть із профілактичною метою, не чекаючи на перші симптоми захворювання. Це дасть можливість залишити прирости на високому рівні.